MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav / Svatoslava, pranostika na dnešní den: O sv. Františku Xaveru ledový vichr fičí od severu.

Jak pečovat o terasy ze dřeva a dřevoplastu

Redakce
2. 6. 2020

Terasy zvyšují životní komfort a kultivují bezprostřední okolí domu. Aby tomu tak bylo po co nejdelší dobu, je třeba se o terasu odpovídajícím způsobem starat. K nejvyhledávanějším materiálům ke stavbě teras patří dřevo, které je však zároveň náchylné k poškození a jeho kvalita bez odpovídající péče postupně degraduje. Stále preferovanější alternativou je proto budování teras za použití prken z dřevoplastového kompozitu.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno musí vydržet materiál, z něhož je vybudována nezastřešená terasa? Tedy cosi, co je vystaveno vcelku běžným povětrnostním vlivům a obvyklému používání? Den za dnem, rok za rokem? Sluneční žár, při kterém se může povrch terasy rozpálit na téměř 70 ᵒC. Dvacetistupňový mráz, déšť, prach, dupání špinavých podrážek. Cákance bazénové chemie, mastnota, zbytky jídla, přetěžování, oharky, tlející tráva, parazitické houby, zvířecí exkrementy…

Každá terasa vyžaduje pravidelnou péči. Pokud bychom na ni rezignovali, vyvíjel by se stav terasy podle scénáře: sousedy oslňující, osobitá s patinou, postarší s nedostatky, poškozená, nebezpečná. Péče o terasu se odvíjí od materiálu, který jsme k její výstavbě zvolili. Ti z nás, kdo preferují autentičnost a krásu dřeva, musejí počítat s tím, že budou do její údržby investovat nemálo času a úsilí.

Terase ze dřeva je náročná na péči

Dřevo je po mnoha stránkách ideální materiál. Dotyk dřeva působí uklidňujícím dojmem, podobně jako jeho textura na naše oči, jeho vůně na náš čich, o akustických přednostech dřeva nemluvě. Není náhoda, že řada stavebních materiálů či prvků se snaží dřevo napodobovat. Důvodem však nejsou jen přednosti dřeva, ale – ze stavebního hlediska – především jeho nedostatky. V případě venkovních teras z měkčích dřevin se jedná hlavně o relativně malou otěruvzdornost a nižší odolnost vůči vlivům prostředí, což nemusí nutně znamenat, že nám terasa během pár let shnije pod nohama. Každé dřevo vlivem klimatických podmínek pracuje, takže problémem může být to, že prkna se časem zkroutí, budou ztrácet svoji přirozenou barvu a že na terase vzniknou štěrbiny a začne se objevovat pryskyřice, suky a třísky.

Pokud se rozhodneme pro terasu ze dřeva, čekají nás poměrně časté a ne úplně levné zásahy, díky nimž můžeme prodloužit její životnost. Důležité je prkna pravidelně ošetřovat olejem, impregnovat proti škůdcům a dřevokazným houbám, někdy je zapotřebí povrch zbrousit a znovu nalakovat. Byla-li terasa dobře založena, to znamená, že jsme už při jejím budování mysleli na takové konstrukční prvky, které minimalizují nebezpečí rychlé degradace samotného materiálu terasy, (například správným odvětráváním, ostatečným podkladem ze štěrku apod.), můžeme se z terasy z kvalitního dřeva těšit dlouhá léta.

Dřevoplast je dražší, ale snadněji se udržuje

Pořídili byste si terasu z ekologického materiálu, který si zachovává většinu nejlepších vlastností dřeva, je tak odolný, že na něj lze získat záruku i 25 let, a to vše při minimální potřebě údržby? Trendem současnosti jsou terasy z dřevoplastu. Při jejich výběru je však třeba dát si pozor na levnější varianty, které se mohou drolit, působit lacině nebo časem popraskají, především v případě dutých profilů. Vliv na správnou funkčnost a životnost má i způsob instalace dřevoplastových prken.

Dobře navržené a správně vybudované terasy z kvalitního dřevoplastu vyžadují minimální péči. Dřevoplastová prkna jsou plnobarevná, což mimo jiné znamená, že dojde-li k nehodě v podobě popálení prkna žhavým oharkem z grilu, lze je bez nebezpečí změny barevnosti zbrousit. Údržba teras z dřevoplastu spočívá v občasném opláchnutí vodou, ideálně pod tlakem, mastné fleky umyjeme saponátem. Dvakrát do roka je vhodné odstranit ze spár prach a nečistoty a terasu omést.